Bambus Lity Prasowany

Nowe

Lita deska bambusowa.

Więcej szczegółów

130,00 zł

130,00 zł za m2 netto

Opis

Usługi dodatkowe doradztwo + usługa montażu deski podłogowej
Rodzaj podłogi deski lite z bambusa prasowanego
Rodzaj łączenia desek pióro-wpust
Montaż podłoga do montażu na klej
Wykończenie podłoga wykończona lakierem utwardzonym UV (podłoga posiada mikrofazę na 4 krawędziach)
Wymiar (grub. x szer. x dł.) 14 x 120 x 920 mm

Więcej informacji

BAMBUS PODŁOGA LITA

 

Informacje ogólne


Bambus należy do roślin wielolenich posiadających drewniejące łodygi. Zalicza się do rodziny wiechlinowatych. Rodzaj roślin z podrodziny bambusowych liczy ok. 130 gatunków. Bambus występuje powszechnie w strefie tropikalnej oraz subtropikalnej Azji. Niektóre z jego gatunków uprawiane są na skalę przemysłową.
Rośliny bambusa posiadają pędu wzniesione lub wspinające się o pokroju krzewiastym a czasami nawet drzewiastym liczącym od 1m do 20m wysokości. Bambus może być drzewiasy, kępiasty, płożący się bądz krzewiasty. Posiada odgałęzienia boczne z dominującymi pędami od 1 do 3. Liście są zwykle wyprostowane, a kwiaty tworzą silnie rozgałęzione kwiatostany.

 

Właściwości fizyczne i estetyczne


Ze względu na swóją lekkość oraz wytrzymałość drewno bambusa posiada swoje zastosowanie w produkcji parkietów oraz podłóg. Wykorzystywane jest równiez do budowy desek do krojenia żywności, wytwarzania plecionki, jakożywopłoty do tłumienia hałasu przy drogach oraz do wytwarzania wędek do połowy ryb.
Kolorystyka drewna bambusowego określana jest jako bursztynowa. Istnieje możliwość modyfikacji termicznej, która pozwola nadać nowych barw drewnu. Podłogi wykonane z tego gatunku drewna posiadają ciekawą strukturę, odzwierciedlającą budowę pędów bambusowych.
W przypadku poddania drewna bambusowego prasowaniu w wysokich temperaturach oraz ciśnieniach drewno to uzyskuje bardzo wysoką twardość oraz stabilność wymiarową. Dzięki temu zabiegowi podłogi wykonane z bambusa zachowują wysokie walory estetyczne oraz wytrzymałościowe na wiele lat.

Montaż


Warunki


Montaż drewnianych desek podłogowych rozpoczyna się po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, w tym także po osuszeniu pomieszczenia i upewnieniu się, że sprawnie funkcjonuje system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę, jak również podłoże powinny wynosić minimum 10°C, najlepiej jednak aby miescily się w przedziale między 18-23°C. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz drewna. Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2% CM , a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry, to należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale warto przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona.

Klejenie podłogi

Przed klejeniem podłogi konieczne jest sprawdzenie kondycji podłoża. W sytuacji, w której jest słabe, mocno pylące, należy zastosować grunt poliuretanowy. Szczególnie polecamy zastosowanie gruntówki poliuretanowej KOPP 210 PU, do klejenia zaś dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU, który posiada doskonałe właściwości wiążące. Pierwszy etap klejenia rozpoczyna się od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest kluczowe, aby zapewnić prawidłową siłę mocowania. Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju. Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi, co istotne inaczej niż w przypadku podłogi pływającej.

Konserwacja


Drewniana podłoga będzie iponować elegancją i prestiżem pod warunkiem, że będzie regularnie pielęgnowana. W tym celu należy używać odpowiednich preparatów i stosować się do kilku niezbędnych zasad pielęgnacyjnych.

Po pierwsze, do codziennej konserwacji można używać następujących narzędzi:
szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Mycia desek podłogowych należy przeprowadzać przy użyciu właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Do pielęgnacji podłóg lakierowanych stosuje się preparaty zawierające syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, z kolei do powierzchni olejowanych używa się środków, które zawierają tłuszcz. Należy unikać długotrwałego kontaktu z piaskiem i wodą, ponieważ mogą narazić drewno na niszczenie i utratę jego właściwości. Ten pierwszy czynnik niczy lakier i górną warstwę, natomiast drugi może powodować pęcznienie, a co za tym idzie uszkodzenie górnej powierzchni deski. Sumienne stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje większą trwałość i mniejszą eksploatację, co z kolei przekłada się na estetykę i wytrzymałość drewna.

Jeśli chodzi o konserwacja podłóg lakierowanych, to warto stosować preparaty do regularnej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji lakierowanych podłóg drewnianych. Produkty te nie tylko odświeżają pokrytą lakierem, zniszczoną warstwę wierzchnią, ale ponadto tworzą dodatkową powłokę ochronną oraz zapewniają jednolity wygląd całej powierzchni.

Do konserwacji podłóg olejowanych służą specjalne oleje. Sprawiają one, że podłoga zachowuje swe walory oraz jest chroniona przed wchłanianiem brudu róznego pochodzenia. Zabiegi olejowania podłogi należy regularnie powtarzać. W przypadku wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu, jak pokój dzienny czy sypialnia, wystarczy przeprowadzić taką czynność raz lub dwa razy do roku. Natomiast we wnętrzach intensywnie użytkowanych, jak restauracje czy biura, olejowanie należy powtarzać zdecydowanie częściej. Producenci oferują ponadto specjalne mydła do podłóg olejowanych, a także preparaty do codziennej pielęgnacji oraz zestawy do czyszczenia i pielęgnacji, a także zestaw naprawczy, dzięki któremu można samodzielnie poprawić wygląd desek, wypełniając szczeliny i inne powierzchniowe uszkodzenia w olejowanych podłogach.

Dostępne kolory