Tarasy drewniane

Klasycznym rozwiązaniem w przestrzeni ogrodowej jest drewniany taras. To konstrukcja, która zapewnia efektowną przestrzeń do relaksu i wypoczynku w przydomowym ogrodzie. Naturalne pochodzenie surowca doskonale komponuje się z roślinnością, jak też różnego rodzaju rozwiązaniami w architekturze krajobrazu. Efektowny wygląd desek z drewna jest ogromnym ich atutem, ale nie jedynym. Produkty wykazują dużą wytrzymałość w obliczu czynników atmosferycznych.

Tarasy drewniane są naturalną alternatywą dla szarych tonów elementów architektury betonowej oraz glazury. Wbrew powszechnej opinii, tarasy drewniane nie wymagają bardzo dużego wkładu pracy w renowację. Wartym podkreślenia faktem jest wieloletniość tarasu z drewna. Przy wyborze odpowiednich gatunków drewna oraz odpowiedniej konserwacji fabrycznej nasz taras drewniany może służyć nam kilkadziesiąt lat.

Taras drewniany – naturalnie piękny!

Deski wykonane są z naturalnego surowca z drzew pochodzenia krajowego, europejskiego, jak gatunków egzotycznych. Od tego uzależniona jest w znacznej mierze cena produktów. Modele ze świerku skandynawskiego są niemal 3 razy tańsze niż deski cumaru lub tatajuba rosa. W dużej mierze jest to efekt oryginalnej kolorystyki i wyjątkowego usłojenia drewna egzotycznego. Nie mniej efektownie prezentują się deski z jesionu czy modrzewia syberyjskiego. Zachwycają nieco surowym wzornictwem. Zróżnicowana kolorystyka i charakter pozwalają na dobór produktów odpowiednio do panującego w ogrodzie stylu.

Więcej problemów niż korzyści?

To mit! Taras drewniany oprócz estetycznego wyglądu cechuje wysoki komfort. Przy kontakcie bosej stopy z drewnem nie towarzyszy użytkownikowi odczucie nieprzyjemnego chłodu – jak to bywa przy powierzchniach ceramicznych bądź gresowych. Ponadto wystarczy pokryć powierzchnię desek impregnatem, aby stworzyć trwałą powłokę ochronną – odporną na wilgoć i promieniowanie słoneczne, a także na zarysowania. Warto też pamiętać, że twarde gatunki drewna (czyli głównie egzotyczne) z uwagi na swoją budowę oraz strukturę są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, uderzenia, itp.

Ogromnym atutem tarasów drewnianych jest ich długi okres użytkowania. Nawierzchnia, która po upływie wielu lat będzie już porysowana może odzyskać dawny blask dzięki cyklinowaniu. Takie rozwiązanie pozwala odnowić każdą powierzchnię drewnianą, a ponowne zabezpieczenie impregnatem i regularne powtarzanie czynności zagwarantuje efektowny wygląd na wiele kolejnych lat.

Tarasy drewniane są naturalną alternatywą dla szarych tonów elementów architektury betonowej oraz glazury. Wbrew powszechnej opinii, tarasy drewniane nie wymagają bardzo dużego wkładu pracy w renowację. Wartym podkreślenia faktem jest wieloletniość tarasu z drewna. Przy wyborze odpowiednich gatunków drewna oraz odpowiedniej konserwacji fabrycznej nasz taras drewniany może służyć nam kilkadziesiąt lat.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gatunku drewna?

Do dyspozycji mamy gatunki lokalne, północne oraz egzotyczne.

Drewno lokalne rosnie zazwyczaj na terach nizinnych w umiarkowanym klimacie posiada duże przyrosty roczne, jest przez to stosunkowo miękkie, mało wytrzymałe i mało różnorodne kolorystycznie.

Przykładowe gatunki drewna lokalnego używanego do produkcji desek tarasowych: świerk, sosna, jodła, modrzew.

Drewno północne charakteryzuje się lepszymi właściwościami fizycznymi oraz estetycznymi. Mały, roczny przyrost słoja, charakterystyczna zeberka słojów dają interesujący efekt końcowy oraz materiał wieloletni. Wartą uwagi jest również cena drewna północnego. Często jest ona bardzo zbliżona do produktów z drewna lokalnego.

Przykładowe gatunki drewna północnego używanego do produkcji desek tarasowych: świerk skandynawski, modrzew syberyjski, sosna skandynawska.

Drewno egzotyczne wykorzystywane do budowy tarasów drewnianych w zależności od swojego pochodzenia odróżnia się kolorystyką – często bardzo intensywną oraz strukturą. Mianem egzotycznych gatunków drewna określamy gatunki pochodzę między innymi z: Azji, Afryki oraz Ameryki Południowej.

Przykładowe gatunki drewna egzotycznego używanego do produkcji desek tarasowych: bangkirai, mukulungu, tatajuba, kempas, denya, garapa, sapelli, merbau, ipe, cumaru.

Oprócz opisanych powyżej gatunków drewna, występują również inne, rzadziej używane w budowie tarasów drewnianych w Polsce. Przykładami będą gatunki występujące w Ameryce Południowej oraz np. drewno obrabiane tarmicznie.