Montaz podbitki drewnianej

Zasady Ogólne
Zazwyczaj stosowane są dwa systemy montażu podbitki drewnianej. Pierwszy polegający na przykręceniu podbitki bezpośrednio do krokwi oraz drugi, w którym tworzony jest podwieszany stelaż z prowadnicami do przykręcania desek.
Zarówno w przypadku pierwszym jak i w drugimi należy uwzględnić szerokość rozstawienia elementów (krokwi lub prowadnic). W przypadku gdy mamy do czynienia z deską o grubości poniżej 15 mm np. profil Soft Line o wymiarach14x121 powinniśmy przykręcać deski wkrętami w odstępach maksymalnych do 60cm. Zabezpieczy to deskę przed odkształceniami grawitacyjnymi. Jeśli jednak chcemy przykręcać deskę bezpośrednio do krokwi a są one rozstawione w odległości powyżej 60cm należy zastosować deskę podbitkową o grubości minimalnej 18mm np. profil Soft Line 19x121mm.

Zasada Luzu w pióro-wpustach
Należy zwrócić szczególną uwagę aby deski nie były wsuwane do końca na połączeniu pióro-wpust, ponieważ w zależności od wahania temperatur i zmian wilgotności powietrza przy różnych porach roku, deski mogą rozszerzać się pod wpływem wilgoci co powoduje rozszerzenie materiału. Skutkiem tego może być uwypuklenie podbitki w niektórych miejsca, gdzie została ona zbyt ścisło przykręcona.

1. Sposób pierwszy – deski idące równolegle do ściany

Montując sposobem pierwszym, deski powinny być przykręcane równolegle do ściany. Montaż zaczynany jest przykręceniem pierwsze deski bezpośrednio przy ścianie piórem do strony przeciwnej (proszę pamiętać o zasadzie luzu w pióro-wpustach). Następnie przykręcane są kolejne deski podbitkowe poprzez wsuwanie wpustu w pióro deski poprzedniej.

2. Sposób drugi – deski idące pod kątem prostym do ściany
W przypadku drugiego sposobu montażu przy użyciu listew montażowych (zazwyczaj łaty i kontrłaty drewniane) tworzony jest stelaż. Stelaż przykręcany jest do krokwi, deski czołowej oraz ewentualnie do elewacji budynku. Zaczynamy od przykręcenia listew (kontrłat) idących pionowo przy samej ścianie budynku. Na górze przykracamy listwy do krokwi a na dole do tych samych listew przykręcamy poziomo łaty. Tak wyprowadzony stelaż powinien maksymalnie przylegać do ściany budynku. Przy ustalaniu odstępów pomiędzy prowadnicami zwracamy uwagę na zasadę grubości deski i odstępów prowadnic (opisana w akapicie Zasady Ogólne). W zależności od szerokości pomiędzy ścianą budynku a deską czołową można przykręcić następną prowadnicę (bądź więcej) w innych miejscach krokwi. Wszystkie prowadnice które powstaną muszą zostać starannie wypoziomowane za pomocą poziomicy. Następnie do wykonanych prowadnic przykręcamy deski (proszę pamiętać o zasadzie luzu w pióro-wpustach). W miejscu w którym podbitka drewniana łączy się z elewacją należy przykręcić listwę maskującą np. ćwierćwałek. Od strony deski czołowej zazwyczaj uwzględniona jest zakład z blachy pod którą można wygodnie wsunąć deski podbitkowe. W przypadku braku zakładki blaszanej można użyć również innych listew maskujących typu: płaskowniki itp.

Impregnacja Podbitki Drewnianej
Jednym z najważniejszych etapów montażu podbitki jest odpowiednie zaimpregnowanie / zamalowanie czoła deski – niemalowanej krawędzi, która powstaje po przecięciu deski na odpowiednią długość. Większość uszkodzeń biologicznych powstaje w wyniku niezabezpieczenia bądź słabego zabezpieczenia czół desek. Jest to niezwykle ważne aby te strony desek były solidnie zabezpieczone, ponieważ najwięcej wilgoci drewno chłonie z krawędzi po przecięciu poprzecznym. Nasza firma zawsze zachęca swoich klientów do zakupu dodatkowych kilku litrów farby przy zakupie naszych produktów drewnianianych aby ekipa montażowa mogła dokładnie zaimpregnować czoła desek.

Wkręty do Podbitki Drewnianej
W zależności od wybranego koloru deski występują na polskim rynku dwa rodzaje wkrętów – w kolorze miedzianym oraz czarnym. Można zastosować jeden z dwóch rodzajów wkrętów dobierając kolor do koloru podbitki drewnianej, należy jednak uwzględnić fakt, iż wkręty o kolorze czarnym są bardziej podatne na rdzewienie od wkrętów koloru miedzianego.