Montaż elewacji drewnianej

W przypadku montażu elewacji drewnianej należy zwrócić szczególną uwagę na:

a) Wybór rodzaju profilu oraz wymiaru deski elewacyjnej – na elewacje powinny być stosowane deski o odpowiednich profilach oraz grubościach. Nie należy wybierać zbyt szerokich desek elewacyjnych ponieważ są one bardzie podatne na odkształcenia termiczne. Deska elewacyjna powinna również posiadać odpowiednią grubość i profil – nie należy używać niektórych profili podbitki drewnianej do montażu na elewacji. Prowadnice do przykręcania elewacji drewnianych powinny być rozstawione na szerokości ok. 50-60cm – umożliwi to stabilną pracę i zapobiegnie ewentualnym odkształceniom. Szczególnie polecanymi profilami desek na elewacje drewniane jest profil Jodełka oraz Rhombo Fix / Rhombo solo z modrzewia syberyjskiego.

b) Odstęp pomiędzy przykręcanymi deskami – deski nie mogą zostawć wsuwane „na ścisk”, zawsze należy zostawić luz w pióro-wpustach tak aby zapewnić drewnu odpowiednią możliwość pracy.

c) Kierunek montażu pióra deski elewacyjnej - w zależności od profilu deski pióro powinno być skierowane w kierunku górnym. Umożliwi to odpowiednie odprowadzanie wody w deszczowe dni oraz w przypadku dużej wilgotności powietrza. Jeśli nie zastosujemy odpowiedniego profilu, który umożliwiał będzie odpowiednie odprowadzanie wody np. elewacja drewniana o profilu Jodełka, należy zwrócić szczególną uwagę na to aby pióra desek umożliwiły odpowiednie odprowadzanie wilgotności.

d) Kąt pochylenia elewacji drewnianej – deski elewacyjne powinny być przykręcane pod delikatnym nachyleniem – zalecane ok 5% tak aby spływająca woda nie osadzała się w załamaniach profilu czy nie pozostawała w łączeniach pomiędzy deskami.

e) Impregnacja deski – po każdym przecięciu deski w poprzek należy zastosować głęboko impregnujący impregnat oraz ewentualnie lakierobejcę lub inny preparat, którym została pomalowana deska od strony frontowej. Jest to niezwykle ważne, ponieważ większość uszkodzeń bilogicznych rozpoczyna się właśnie od czoła deski. Drewno posiada kanaliki idące wzdłuż deski i po przecięciu zaczynają one na nowo chłonąć wodę.