Zobacz większe

Płyta OSB-3 12mm

Nowe

Płyta OSB-3 gr. 12 mm

Więcej szczegółów

9,60 zł

9,60 zł za m2 netto

Więcej informacji

Płyta OSB-3 o grubości: 12 mm oraz wymiarze 1250x2500mm


Płyta OSB 3 jest nowoczesną płytą wyprodukowana zgodnie z normą EN 300, w której włókna drzewne warstwy wewnętrznej spojone są przy użyciu żywicznego kleju poliuretanowego. Wióry znajdujące się w warstawach zewnętrznych przy użyciu żywicy melaminowo-ureatnowej. Posiadają podwyższone posiadają podwyższone właściwości wytrzymałościowe oraz niską hisgroskopijność, a w konsekwencji wysoką odporność na wodę. Płyty OSB-3 mogą być z powodzeniem stosowane wenatrz i na zewnątrz pomieszczeń.

Płyty OSB (Oriented Strand Boards) są to płyty drewnopochodne wykonane ze skrawanych wzdłużnie włókien drewna (zwykle iglastego z gatunków świerk lub sosna) zespojonych ze sobą za pomocą ekologicznych żywic syntetycznych. Mieszankę wiórów razem z substancjami klejącymi prasuje się w wysokim ciśnieniu oraz temperaturze w celu uzyskania płyty OSB o finalnym wymiarze. Płyty OSB zbudowane są z trzech warstw wiórów które wzajemnie się zazębiają. Kawałki drewna znajdujące się w środkowej warstwie płyty ukierunkowane są prostopadle do wiórów znajdujących się po dwóch zewnętrznych stronach.

Tak zaprojektowana budowa płyty pozwala uzyskać wysoką wytrzymałość fizyczną w zakresie obciążeń na ściskanie oraz zginanie, a sam nowoczesny proces produkcyjny włączając w to dobór odpowiednich materiałów produkcyjnych pozwala na stworzenie nowoczesnego produktu o bardzo szerokim spektrum zastosowań we wszelkiego rodzaju budownictwie.

Zastosowanie płyt OSB:

- budowa konstrukcji więźb dachowych jako element pomiędzy więźbą a pokryciem dachowym;

- budowa konstrukcji ścianek działowych;

- budowa domów kanadyjski oraz szkieletowych;

- budowa podkonstrukcji podłóg drewnianych na legarach w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności;

- budowa podbitek dachowych;

- budowa szalunków;

- budowa ogrodzeń tymczasowych;

Zalety płyty OSB

- stabilność wymiarowa oraz mała podatność na odkształcanie się;

- prosty oraz szybki sposób na efektowne wykończenie;

- bardzo duża wydajność płyty przy szerokim zastosowaniu odpadu;

- możliwość malowania płyt w dowolnie wybranym kolorze;

- niski współczynnik pęcznienia / higroskopijności;

- izolacyjność dźwiękowa oraz energetyczna;

Montaż

Montaż płyty OSB na podłodze

W przypadku montażu płyty OSB na podłodzenia należy uprzednio sprawdzić czy legary rozstawione są w równych odległościach oraz czy zostały odpowiednio wypoziomowane. Płyty powinny mieć zachowaną dylatację min. 3mm. W przypadku użycia gotowej płyty z pióro-wpustem szczelina jaką uzyskujemy daje nam odstęp 3mm.Montując płyty pomiedzy ścianami oraz w przypadku tzw. "podłóg pływających" zalecane jest zachowanie dylatacji min. 12mm od ściany. Płyty osb powinny być układane uezględniając zachowanie kąta prostego pomiędzy osią plyty a legarem. W przypadku łączenia krótrszych krawędzi płyt, łączenia muszą być zawsze wykonane na legarze. W przypadku braku podparcia dla dłuższej krawędzi krawędzi płyty powinna mieć ona wyprofilowaną krąwędź pióro-wpsut, odpowiednie podpory lub złączniki.

Jeżeli montaż płyty następuje na drewnianym stropie sąsiadującym z gruntem należy bezwzględnie zastosować wiatroizolację od strony spodniej stropu oraz paroizolację bezpośrednio na ziemi.

Montaż płyt OSB na podłodze należy wykonywać przy użyciu wkrętów ocynkowanych drewna, gwoździ spiralnych lub pierścieniowych o łącznej grubości minimalnej 2,5 orazy większej od montowanej płyty.

Uwaga! Czarne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych nie nadają się domocowania płyt drewnopochodnych ze względu na inną charakterystykę hartowania.

Kwoździe lub wkrety powinny zostać wbite/przykręcone do legarów w odstępach co 15cm na łączeniach płyt oraz co 30cm na legarach wypadających na środku płyty.

Montaż płyty OSB na ścianie

W przypadku montażu płyt OSB na ścianach mogą być one montowane w pozycji poziomej lub pionowej. Należy pamietać o zachowaniu dylatacji pomiędzy płytami oraz dookoła otworów drzwiowych/okiennych. W przypadku wykorzystania płyt do budowy domu szkieletowego zalecana grubość płyty wynosi 12mm przy rozstwie słupków od 400 do 600mm.

Uwaga! Czarne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych nie nadają się domocowania płyt drewnopochodnych ze względu na inną charakterystykę hartowania. Kwoździe lub wkrety powinny zostać wbite/przykręcone do legarów w odstępach co 10cm na łączeniach płyt oraz co 15cm na legarach wypadających na środku płyty. Odległość od krawędzi płyty a miejscem mocowania za pomocą wkręta/gwoździa nie może być mniejsza od 1cm.

Montaż płyty OSB na dachu

Przed rozpoczęciem procedury montażu poszycia z płyt drewnopochodnych należy upewnić się, czy krokwie/kratownice są równe w jednej płaszczyźnie. W przypadku wystąpienia nierówności w grubościach krokwi czy kratownicy drewnianej wystąpią wypuklenia oraz utrudnienia w montażu poszycia z płyt OSB.

Przestrzeń poddasza musi być dobrze wentylowana, a otwory wentylacyjne muszą stanowić minim 1/150 powierznich rzutu poziomego załego poszucia.

Łączenie krótszych krawędzi płyt musi nastąpić na podporach dachowych typu krokwie, łaty oraz kontrłaty. W przypadku dłuższych krawędzi płyt muszą być one podparte lub połączone profilem metalowym. Dylatacja pomiędzy płytami wynosić powinan min. 3mm, aby pozwolić płycie swobodnie pracować.

W przypadku występowania w dachu otworów kominowych poszycie z płyt OSB powinno być odpowiedniego odsuniete od komnika na odległość określoną Prawem Budowlanym. Alterantywnie zastosować można płyty OSB NRO - posiadające cechy niskiego rozprzestrzeniania ognia.

Uwaga! Czarne wkręty do płyt gipsowo-kartonowych nie nadają się domocowania płyt drewnopochodnych ze względu na inną charakterystykę hartowania.

Kwoździe lub wkrety powinny zostać wbite/przykręcone do legarów w odstępach co 15cm na łączeniach płyt oraz co 30cm na legarach wypadających na środku płyty.