Parkiet Orzech Amerykański ABC Wykończony

Nowe

Deska podłogowa orzech amerykański. 
Wymiar: 18 x 125 x 300-1200 mm.
Klasa: ABC, Kolekcja: Exotic.
ABC – zróżnicowana kolorystyka i usłojenie, dopuszczalne przebarwienia i szpachlowane sęki, sporadyczna biel

Więcej szczegółów

291,00 zł

291,00 zł za m2 netto

Opis

Gatunek Drewna orzech amerykański
Usługi dodatkowe doradztwo + usługa montażu deski podłogowej
Klasa jakości ABC
Rodzaj podłogi lita deska orzech amerykański
Rodzaj łączenia desek pióro-wpust
Montaż podłoga do montażu na klej
Wykończenie podłoga wykończona lakierem utwardzonym (posiada mikrofazę na 4 krawędziach)
Wymiar (grub. x szer. x dł.) 18 x 125 x 300-1200 mm
Kolekcja EXOTIC

Więcej informacji

Orzech amerykański - parkiet lakierowany

 

Charakterystyka produktu


Deska podłogowa orzech amerykański wykończona lakierami, przeznaczona do położenia.

Dostępne wymiary:
- 18 x 125 x 300-1200 mm, klasa: ABC

Opis klas:
NATUR – naturalna kolorystyka i usłojenie, bez przebarwień i bielu, dopuszczalne sporadyczne sęczki szpilkowe
STYLE – zróżnicowana kolorystyka i usłojenie, dopuszczalne przebarwienia i zdrowe sęki do 3mm, sporadyczna biel i otworki
ABC – zróżnicowana kolorystyka i usłojenie, dopuszczalne przebarwienia i szpachlowane sęki, sporadyczna biel

Zastosowanie


podłogi, schody, parapety, boazerie, meblarstwo, wyroby artystyczne

Informacje ogólne


Drewno z Ameryki Północnej. Atrakcyjna zabarwiona twardziel połączona z łatwością obróbki sprawia, że jest ono stosowane w meblarstwie, wykończeniu wnętrz, a także do produkcji wyrobów artystycznych czy galanterii drzewnej. Drewno Orzecha Amerykańskiego wyróżnia się głęboką brązową barwą i wyraźnie zarysowanym, dekoracyjnym usłojeniem. Unikalne walory estetyczne w połączeniu z bardzo dobrymi parametrami technicznymi czynią je atrakcyjnym materiałem podłogowym. Do Europy został sprowadzony po raz pierwszy w XVII wieku (ok. 1630 r.).

Właściwości fizyczne i estetyczne


Część bielasta o szerokości 3–7 cm wyraźnie oddzielona, biaława, poprzez żółtawą do szarej. Część rdzeniowa czekoladowa do fioletowo-brązowej, z purpurowymi odcieniami i ciemnymi żyłkami. Usłojenie wyraźne o bardzo dużych walorach dekoracyjnych. Drewno Orzecha amerykańskiego, ze względu na swoje dekoracyjne usłojenie oraz szlachetną, ciemną barwę, używane jest przede wszystkimdo wykonywania elementów wystroju wnętrz, takich jak meble, parkiety, kasetony, okładziny ścian. Drewno to znajduje również specyficzne zastosowania, takie jak budowa instrumentów, czy wykonywanie kolb do karabinów lub ozdobnych guzików. Nazwa naukowa tego drewna to Juglans nigra, ciężar właściwy (12% wilg.): 550  kg/m3 Charakteryzuje się niezwykłą twardością, wytrzymałością, sprężystością i odpornoscią na zgniatanie, nadaje się do gięcia po obróbce hydrotermicznej.
 
Prezentuje strukturę  liściastą, rozpierzchło-naczyniową, występują duże, widoczne gołym okiem naczynia. Wysuszone drewno nie wydziela żadnego charakterystycznego zapachu. Rysunek jest wzbogacony przez duże naczynia, które na przekroju poprzecznym widoczne są w postaci jaśniejszych plamek, z kolei na wzdłużnym jako drobne bruzdki (wgłębienia) nieco ciemniejsze od otaczającej tkanki drzewnej. Drobne promienie drzewne, makroskopowo pojawiają się jedynie na przekroju promieniowym. Słabo zarysowane i nieco sfalowane przyrosty roczne najlepiej widać na przekroju poprzecznym. 

Montaż


Warunki


Montaż drewnianych desek podłogowych rozpoczyna się po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, w tym także po osuszeniu pomieszczenia i upewnieniu się, że sprawnie funkcjonuje system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę, jak również podłoże powinny wynosić minimum 10°C, najlepiej jednak aby miescily się w przedziale między 18-23°C. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz drewna. Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2% CM , a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry, to należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale warto przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona.

Klejenie podłogi

Przed klejeniem podłogi konieczne jest sprawdzenie kondycji podłoża. W sytuacji, w której jest słabe, mocno pylące, należy zastosować grunt poliuretanowy. Szczególnie polecamy zastosowanie gruntówki poliuretanowej KOPP 210 PU, do klejenia zaś dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU, który posiada doskonałe właściwości wiążące. Pierwszy etap klejenia rozpoczyna się od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest kluczowe, aby zapewnić prawidłową siłę mocowania. Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju. Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi, co istotne inaczej niż w przypadku podłogi pływającej.

Konserwacja


Drewniana podłoga będzie iponować elegancją i prestiżem pod warunkiem, że będzie regularnie pielęgnowana. W tym celu należy używać odpowiednich preparatów i stosować się do kilku niezbędnych zasad pielęgnacyjnych.

Po pierwsze, do codziennej konserwacji można używać następujących narzędzi:
szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Mycia desek podłogowych należy przeprowadzać przy użyciu właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Do pielęgnacji podłóg lakierowanych stosuje się preparaty zawierające syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, z kolei do powierzchni olejowanych używa się środków, które zawierają tłuszcz. Należy unikać długotrwałego kontaktu z piaskiem i wodą, ponieważ mogą narazić drewno na niszczenie i utratę jego właściwości. Ten pierwszy czynnik niczy lakier i górną warstwę, natomiast drugi może powodować pęcznienie, a co za tym idzie uszkodzenie górnej powierzchni deski. Sumienne stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje większą trwałość i mniejszą eksploatację, co z kolei przekłada się na estetykę i wytrzymałość drewna.

Jeśli chodzi o konserwacja podłóg lakierowanych, to warto stosować preparaty do regularnej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji lakierowanych podłóg drewnianych. Produkty te nie tylko odświeżają pokrytą lakierem, zniszczoną warstwę wierzchnią, ale ponadto tworzą dodatkową powłokę ochronną oraz zapewniają jednolity wygląd całej powierzchni.

Do konserwacji podłóg olejowanych służą specjalne oleje. Sprawiają one, że podłoga zachowuje swe walory oraz jest chroniona przed wchłanianiem brudu róznego pochodzenia. Zabiegi olejowania podłogi należy regularnie powtarzać. W przypadku wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu, jak pokój dzienny czy sypialnia, wystarczy przeprowadzić taką czynność raz lub dwa razy do roku. Natomiast we wnętrzach intensywnie użytkowanych, jak restauracje czy biura, olejowanie należy powtarzać zdecydowanie częściej. Producenci oferują ponadto specjalne mydła do podłóg olejowanych, a także preparaty do codziennej pielęgnacji oraz zestawy do czyszczenia i pielęgnacji, a także zestaw naprawczy, dzięki któremu można samodzielnie poprawić wygląd desek, wypełniając szczeliny i inne powierzchniowe uszkodzenia w olejowanych podłogach.Produkty powiązane