Zobacz większe

Parkiet Teak Indonezyski Natur Lakierowany

Nowe

Deska podłogowa teak indonezyjski - lakierowany
Wymiar:10 x 70 x 300-600 mm oraz 15 x 90 x 300-1200mm.
Klasa: Natur, Kolekcja: Exotic.
NATUR – naturalna kolorystyka i usłojenie, bez przebarwień i bielu, dopuszczalne sporadyczne sęczki szpilkowe.

Więcej szczegółów

223,00 zł

223,00 zł za m2 netto

Opis

Gatunek Drewna merbau
Usługi dodatkowe doradztwo + usługa montażu deski podłogowej
Klasa jakości Natur
Rodzaj podłogi lita deska merbau
Rodzaj łączenia desek pióro-wpust
Montaż podłoga do montażu na klej
Wykończenie podłoga wykończona lakierem utwardzonym (posiada mikrofazę na 4 krawędziach)
Wymiar (grub. x szer. x dł.) 10 x 70 x 300-600 mm oraz 15 x 90 x 300-1200 mm
Kolekcja EXOTIC

Więcej informacji

Parkiet Teak Indonezyjski - deska lakierowan

 

Charakterystyka produktu


Deska podłogowa lakierowana teak indonezyjski przeznaczona do położenia, cyklinowania.

Dostępne wymiary:
- 15 x 70 x 300-1200 mm, klasa: Natur
- 15 x 120 x 300-1200 mm, klasa: Natur

Opis klas:
NATUR – naturalna kolorystyka i usłojenie, bez przebarwień i bielu, dopuszczalne sporadyczne sęczki szpilkowe
STYLE – zróżnicowana kolorystyka i usłojenie, dopuszczalne przebarwienia i zdrowe sęki do 3mm, sporadyczna biel i otworki
ABC – zróżnicowana kolorystyka i usłojenie, dopuszczalne przebarwienia i szpachlowane sęki, sporadyczna biel

Zastosowanie


podłogi, na pokłady jachtów, tarasy, inne powierzchnie specjalnego przeznaczenia.

Informacje ogólne


Miejsca występowania to: z Indie, Indonezja i  Tajlandia. Drewno to dzięki swojej strukturze oraz dużej zawartości naturalnych olejków i kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość, szczególnie w środowisku wodnym. Od dawna wykorzystywane jest  do wytwarzania elementów statków i jachtów. W umocnieniach portowych i rzecznych spotykanerzadziej, gdyż stanowi zbyt cenny materiał do takich zastosowań. Teak to także drewno na podłogi, szczególnie w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej. 

Właściwości fizyczne i estetyczne


Teak to drewni koloru brązowego, z wyraźnymi, ciemnymi żyłami i bardzo dekoracyjnym układem słoi. Drewno teakowe było znane i stosowane w Azji południowo-wschodniej od ponad dwóch tysięcy lat. Belki teakowe, odnajdywane w ponad tysiącletnich budowlach w Indiach i Birmie, często znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym. Do Europy drewno teakowe w znaczących ilościach zaczęto importować w XIX wieku i stało się ono wówczas cenionym materiałem do produkcji eleganckich mebli w stylu wiktoriańskim.Teak to drewno wyjątkowe - dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość, szczególnie w środowisku wodnym. Od wieków wykonuje się z niego części statków narażone na szybkie zużycie, np. pokłady. Teak to także predysponowany materiał na podłogi, szczególnie w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej - błoto czy też duża ilość wilgoci, wnoszona na butach, nie stanowi problemu. Ponadto ciemny kolor drewna dobrze maskuje ewentualne zabrudzenia.  Gęstość świeżo ściętego drewna to 800-1000 kg/m3, z kolei średnia gęstość przy wilgotności 12%: 640-750 kg/m3, skurcz styczny (T): 6,0 %, skurcz promieniowy (R): 3,0 %, wytrzymałość na ściskanie: 60-80 Mpa, zginanie statyczne: 106 Mpa, moduł sprężystości: 10400-12400 Mpa.

Montaż


Warunki


Montaż drewnianych desek podłogowych rozpoczyna się po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, w tym także po osuszeniu pomieszczenia i upewnieniu się, że sprawnie funkcjonuje system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę, jak również podłoże powinny wynosić minimum 10°C, najlepiej jednak aby miescily się w przedziale między 18-23°C. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz drewna. Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2% CM , a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry, to należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale warto przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona.

Klejenie podłogi

Przed klejeniem podłogi konieczne jest sprawdzenie kondycji podłoża. W sytuacji, w której jest słabe, mocno pylące, należy zastosować grunt poliuretanowy. Szczególnie polecamy zastosowanie gruntówki poliuretanowej KOPP 210 PU, do klejenia zaś dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU, który posiada doskonałe właściwości wiążące. Pierwszy etap klejenia rozpoczyna się od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest kluczowe, aby zapewnić prawidłową siłę mocowania. Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju. Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi, co istotne inaczej niż w przypadku podłogi pływającej.

Konserwacja


Drewniana podłoga będzie iponować elegancją i prestiżem pod warunkiem, że będzie regularnie pielęgnowana. W tym celu należy używać odpowiednich preparatów i stosować się do kilku niezbędnych zasad pielęgnacyjnych.

Po pierwsze, do codziennej konserwacji można używać następujących narzędzi:
szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Mycia desek podłogowych należy przeprowadzać przy użyciu właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Do pielęgnacji podłóg lakierowanych stosuje się preparaty zawierające syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, z kolei do powierzchni olejowanych używa się środków, które zawierają tłuszcz. Należy unikać długotrwałego kontaktu z piaskiem i wodą, ponieważ mogą narazić drewno na niszczenie i utratę jego właściwości. Ten pierwszy czynnik niczy lakier i górną warstwę, natomiast drugi może powodować pęcznienie, a co za tym idzie uszkodzenie górnej powierzchni deski. Sumienne stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje większą trwałość i mniejszą eksploatację, co z kolei przekłada się na estetykę i wytrzymałość drewna.

Jeśli chodzi o konserwacja podłóg lakierowanych, to warto stosować preparaty do regularnej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji lakierowanych podłóg drewnianych. Produkty te nie tylko odświeżają pokrytą lakierem, zniszczoną warstwę wierzchnią, ale ponadto tworzą dodatkową powłokę ochronną oraz zapewniają jednolity wygląd całej powierzchni.

Do konserwacji podłóg olejowanych służą specjalne oleje. Sprawiają one, że podłoga zachowuje swe walory oraz jest chroniona przed wchłanianiem brudu róznego pochodzenia. Zabiegi olejowania podłogi należy regularnie powtarzać. W przypadku wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu, jak pokój dzienny czy sypialnia, wystarczy przeprowadzić taką czynność raz lub dwa razy do roku. Natomiast we wnętrzach intensywnie użytkowanych, jak restauracje czy biura, olejowanie należy powtarzać zdecydowanie częściej. Producenci oferują ponadto specjalne mydła do podłóg olejowanych, a także preparaty do codziennej pielęgnacji oraz zestawy do czyszczenia i pielęgnacji, a także zestaw naprawczy, dzięki któremu można samodzielnie poprawić wygląd desek, wypełniając szczeliny i inne powierzchniowe uszkodzenia w olejowanych podłogach.