Parkiet Teak Indonezyjski Lamelki Avangard

Nowe

Parkiet z litych lamelek z drewna teakowego. 
Wymiar: 14 x 20 x 200-300 mm

AVANGARD jest kolekcją podłóg drewnianych o ekskluzywnym efekcie wykończeniowym.
Ze względu na swoją budowę, podłogi z litych lamelek mogą być wykorzystywane w miejscach silnie eksploatowanych, takich jak hotele czy restauracje oraz inne obiekty użyteczności publicznej.

Więcej szczegółów

100,00 zł

100,00 zł za m2 netto

Opis

Gatunek Drewna teak indonezyjski
Usługi dodatkowe doradztwo + usługa montażu parkietu + lakierowanie/olejowanie
Rodzaj podłogi lita deska teak indonezyjski
Rodzaj łączenia desek stykowy
Montaż podłoga do montażu na klej
Wykończenie podłoga surowa do dalszego wykończenia (lakierowanie lub olejowanie po montażu)
Wymiar (grub. x szer. x dł.) 14 x 20 x 200-300 mm
Kolekcja AVANGARD

Więcej informacji

Palisander - parkiet z litych lamelek

 

Charakterystyka produktu


Parkiet z litych lamelek z drewna teak indonezyjski przeznaczony do położenia, cyklinowania oraz zabezpieczenia chemicznego (lakierowanie, olejowanie).

Dostępne wymiary:
-14 x 20 x 200-300 mm, kolekcja: AVANGARD

Opis Kolekcji AVANGARD
AVANGARD jest kolekcją podłóg drewnianych o ekskluzywnym efekcie wykończeniowym.
Kolekcja AVANGARD to kolekcja składająca się z litego parkietu drewnianego z następujących gatunków drewna: dąb, kempas, ipe, merbau, teak, palisander.
Charakterystyczną cechą podłogi są wymiary poszczególnych desek. Są to małe lamelki, które po położeniu tworzą wyjątkowo ekskluzywną oraz wysoce ciekawą estetycznie podłogę drewnianą.
Ze względu na swoją budowę, podłogi z litych lamelek mogą być wykorzystywane w miejscach silnie eksploatowanych, takich jak hotele czy restauracje oraz inne obiekty użyteczności publicznej. Podłogi te posiadają wysoką odporność fizyczną na ścieranie, przy jednoczesnych unikalnych walorach estetycznych, nadających podłodze drewnianej oryginalny charakter oraz klasę.

Zastosowanie drewna teak


Podłogi, na pokłady jachtów, tarasy, inne powierzchnie specjalnego przeznaczenia.

Informacje ogólne na temat drewna teak


Miejsca występowania to: z Indie, Indonezja i  Tajlandia. Drewno to dzięki swojej strukturze oraz dużej zawartości naturalnych olejków i kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość, szczególnie w środowisku wodnym. Od dawna wykorzystywane jest  do wytwarzania elementów statków i jachtów. W umocnieniach portowych i rzecznych spotykanerzadziej, gdyż stanowi zbyt cenny materiał do takich zastosowań. Teak to także drewno na podłogi, szczególnie w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej.

Właściwości fizyczne i estetyczne drewna teak


Teak to drewni koloru brązowego, z wyraźnymi, ciemnymi żyłami i bardzo dekoracyjnym układem słoi. Drewno teakowe było znane i stosowane w Azji południowo-wschodniej od ponad dwóch tysięcy lat. Belki teakowe, odnajdywane w ponad tysiącletnich budowlach w Indiach i Birmie, często znajdują się w bardzo dobrym stanie technicznym. Do Europy drewno teakowe w znaczących ilościach zaczęto importować w XIX wieku i stało się ono wówczas cenionym materiałem do produkcji eleganckich mebli w stylu wiktoriańskim.Teak to drewno wyjątkowe - dzięki posiadanej strukturze i dużej zawartości olejków oraz kwasu krzemowego jest bardzo stabilne wymiarowo i posiada niezwykłą trwałość, szczególnie w środowisku wodnym. Od wieków wykonuje się z niego części statków narażone na szybkie zużycie, np. pokłady. Teak to także predysponowany materiał na podłogi, szczególnie w łazienkach, saunach lub obiektach użyteczności publicznej - błoto czy też duża ilość wilgoci, wnoszona na butach, nie stanowi problemu. Ponadto ciemny kolor drewna dobrze maskuje ewentualne zabrudzenia.  Gęstość świeżo ściętego drewna to 800-1000 kg/m3, z kolei średnia gęstość przy wilgotności 12%: 640-750 kg/m3, skurcz styczny (T): 6,0 %, skurcz promieniowy (R): 3,0 %, wytrzymałość na ściskanie: 60-80 Mpa, zginanie statyczne: 106 Mpa, moduł sprężystości: 10400-12400 Mpa. 

Montaż parkietu z drewna teakowego


Warunki


Montaż drewnianych desek podłogowych rozpoczyna się po zakończeniu wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, w tym także po osuszeniu pomieszczenia i upewnieniu się, że sprawnie funkcjonuje system wentylacyjny. Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamierzamy ułożyć podłogę, jak również podłoże powinny wynosić minimum 10°C, najlepiej jednak aby miescily się w przedziale między 18-23°C. Kolejną istotną sprawą jest właściwa wilgotność podłoża oraz drewna. Wilgotność podłoża cementowego nie może przekraczać 2% CM , a podłoża anhydrytowego 0,5% CM. Jeżeli poziom wilgotności nieznacznie przekracza te parametry, to należy zastosować poliuretanowy grunt odcinający, ale warto przy tym pamiętać, że podłogę trzeba przykleić do podłoża wciągu 24h od nałożenia gruntu, ponieważ w innym przypadku przyczepność kleju do zagruntowanego podłoża może być obniżona.

Klejenie podłogi

Przed klejeniem podłogi konieczne jest sprawdzenie kondycji podłoża. W sytuacji, w której jest słabe, mocno pylące, należy zastosować grunt poliuretanowy. Szczególnie polecamy zastosowanie gruntówki poliuretanowej KOPP 210 PU, do klejenia zaś dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU, który posiada doskonałe właściwości wiążące. Pierwszy etap klejenia rozpoczyna się od równomiernego naniesienia kleju na podłoże, przy pomocy odpowiedniej szpachli zębatej. Prawidłowe rozprowadzenie kleju jest kluczowe, aby zapewnić prawidłową siłę mocowania. Klej nakładamy tylko na powierzchni na jakiej będziemy w stanie ułożyć deski, zanim zacznie zasychać. Deski układamy bezpośrednio na świeżo nałożoną warstwę kleju, i dociskamy lekko przesuwając. Wszelkie zabrudzenia powierzchni parkietu klejem powstałe podczas montażu należy bezzwłocznie, przed związaniem kleju, usuwać za pomocą środka czyszczącego zalecanego przez producenta kleju. Wskazówki dotyczące montażu są takie same, jak w przypadku podłogi pływającej, z tą różnicą, że posadzkę należy obciążać na czas schnięcia kleju przy użyciu na przykład pojemników z klejem lub paczek z deskami. Poza tym, aby posadzka została prawidłowo przyklejona na całej powierzchni, nabrała równomiernej wilgotności należy przez około 24 do 48 godzin pomieszczenie pozostawić puste. Gdy klej wyschnie, usuwamy kliny dylatacyjne i mocujemy listwy przypodłogowe, bezpośrednio do podłogi, co istotne inaczej niż w przypadku podłogi pływającej.

Konserwacja podłogi teakowej


Drewniana podłoga będzie iponować elegancją i prestiżem pod warunkiem, że będzie regularnie pielęgnowana. W tym celu należy używać odpowiednich preparatów i stosować się do kilku niezbędnych zasad pielęgnacyjnych.

Po pierwsze, do codziennej konserwacji można używać następujących narzędzi:
szczotki, odkurzacza lub lekko wilgotnego mopa. Mycia desek podłogowych należy przeprowadzać przy użyciu właściwych dla rodzaju podłogi oraz sposobu jej wykończenia środków czyszczących oraz pielęgnacyjnych. Do pielęgnacji podłóg lakierowanych stosuje się preparaty zawierające syntetyczne środki pielęgnacyjne bez dodatku tłuszczu, z kolei do powierzchni olejowanych używa się środków, które zawierają tłuszcz. Należy unikać długotrwałego kontaktu z piaskiem i wodą, ponieważ mogą narazić drewno na niszczenie i utratę jego właściwości. Ten pierwszy czynnik niczy lakier i górną warstwę, natomiast drugi może powodować pęcznienie, a co za tym idzie uszkodzenie górnej powierzchni deski. Sumienne stosowanie się do powyższych zasad gwarantuje większą trwałość i mniejszą eksploatację, co z kolei przekłada się na estetykę i wytrzymałość drewna.

Jeśli chodzi o konserwacja podłóg lakierowanych, to warto stosować preparaty do regularnej pielęgnacji oraz okresowej konserwacji lakierowanych podłóg drewnianych. Produkty te nie tylko odświeżają pokrytą lakierem, zniszczoną warstwę wierzchnią, ale ponadto tworzą dodatkową powłokę ochronną oraz zapewniają jednolity wygląd całej powierzchni.

Do konserwacji podłóg olejowanych służą specjalne oleje. Sprawiają one, że podłoga zachowuje swe walory oraz jest chroniona przed wchłanianiem brudu róznego pochodzenia. Zabiegi olejowania podłogi należy regularnie powtarzać. W przypadku wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu, jak pokój dzienny czy sypialnia, wystarczy przeprowadzić taką czynność raz lub dwa razy do roku. Natomiast we wnętrzach intensywnie użytkowanych, jak restauracje czy biura, olejowanie należy powtarzać zdecydowanie częściej. Producenci oferują ponadto specjalne mydła do podłóg olejowanych, a także preparaty do codziennej pielęgnacji oraz zestawy do czyszczenia i pielęgnacji, a także zestaw naprawczy, dzięki któremu można samodzielnie poprawić wygląd desek, wypełniając szczeliny i inne powierzchniowe uszkodzenia w olejowanych podłogach.